BLOG

Technika Bowena – jedna terapia na wiele dolegliwości.

Technika Bowena to manualna metoda terapii o szerokim zastosowaniu profilaktycznym, terapeutycznym i rehabilitacyjnym. Została ona stworzona przez pochodzącego z Australii Toma Bowena w latach pięćdziesiątych XX wieku.  Od 40 lat praktykuje się ją na całym świecie.  Jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych metod leczniczych. To koncepcja pracy z ciałem niepodobna do żadnej innej metody. W badaniu wpływu Techniki Bowena na poziom zdrowia fizycznego wykazano skuteczność działania na poziomie blisko 90 %. Metoda jest bardzo skuteczna w likwidacji lub obniżeniu poziomu bólu, poprawie ruchomości ciała, funkcjonowania narządów i układów, zmniejszeniu poziomu stresu, poprawie samopoczucia oraz poprawie jakości snu.

Technika Bowena polega na specyficznej i precyzyjnej stymulacji ruchem rolującym mięśni, ścięgien, nerwów, więzadeł i powięzi. Mimo tego, że ruchy wykonywane na ciele pacjenta są delikatne, ich oddziaływanie na organizm jest silne. Przekazanie informacji do ciała odbywa się poprzez powięź, która pełni niezwykle ważną funkcję. Jest to błona, którą można nazwać ogólnoustrojo wą siecią przekaźnikową. Otacza wszystkie nasze komórki, narządy, mięśnie, naczynia krwionośne, kości, ścięgna itd. Powięzie przechodzą przez całe ciało, łącząc ze sobą często odległe miejsca. Z tego powodu zdarza się, że przyczyna bólu leży w zupełnie innym obszarze, niż umiejscowiony jest sam ból. Tkanka ta zbudowanajest gównie z kolagenu, który pod wpływem stresu, urazów, przeciążeń, wieloletniego przebywania w wymuszonych pozy cjach, itp. ulega usztywnieniu. W rezultacie dochodzi do ściśnięć i napięć mięśni, naczyń krwionośnych, organów i wszelkich struktur wewnątrzustrojowych, zaburzając ich funkcjonalność.

Ruchy wykonywane podczas zabiegu Bowena są swoistym komunikatem, który za pośrednictwem powięzi trafia do autonomicznego systemu nerwowego. Układ nerwowy przetwarza te komunikaty i w razie potrzeby organizmu inicjuje proces samonaprawy uszkodzonych tkanek czy narządów. Terapeuci nazywają to uruchomieniem „wewnętrznego lekarza”, który dąży do przywrócenia komórkom naszego ciała pierwotnej pamięci o tym, jak powinny wyglądać i właściwie funkcjonować. Organizm przechodzi z trybu „on/stand by” na stan „off”, czyli najprościej mówiąc wchodzi w stan głębokiego relaksu, który umożliwia mu podjęcie działań prowadzących do poprawy stanu zdrowia we wszelkich jego obszarach.

Każdy ruch Bowena oddziałuje na cały organizm. Wpływa zarówno na pracę struktur anatomicznych jak i na emocje i psychikę człowieka. Osobom silnie zestresowanym zabiegi pozwalają na wyciszenie, uspokojenie , a to pomaga zdystansować się wobec problemów. W innych przypadkach likwidacja lub zminimalizowanie bólu  podnosi ogólną wydolnośći organizmu  i tym samym poprawia samopoczucie oraz podnosi komfort życia.

Specyfiką Techniki Bowena są przerwy pomiędzy kolejnymi sekwencjami ruchów. Stanowią one integralną część zabiegu. Jest to czas niezbędny na przyswojenie przez ciało przekazanej informacji.

Zabiegi odbywają się nie częściej niż raz w tygodniu, ponieważ jeszcze przez kilka dni po zabiegu organizm pracuje dość intensywnie, kontynuując proces zainicjowany przez terapeutę. Pomiędzy zabiegami nie wskazane jest przeciążanie się nadmiernym wysiłkiem (np. intensywny trening). W konkretnych przypadkach zostają zalecone delikatne ćwiczenia. W przerwach pomiędzy kolejnymi zabiegami nie należy korzystać z żadnego innego rodzaju terapii manualnych.

Kolejną charakterystyczną cechą dla przedstawianej metody jest jej nieinwazyjność. Terapeuta nie wykonuje na ciele pacjenta żadnego rodzaju manipulacji siłowych. Innymi słowy, nie wymusza zmian w organizmie poprzez na przykład naciąganie, nastawianie itp. Natomiast poprzez wysłanie wiadomości do układu nerwowego sprawia, że ciało zmiany te przeprowadza samodzielnie i we właściwym dla siebie czasie. Każdy człowiek jest niepowtarzalny i taka też jest jego droga powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia. To indywidualny proces uwarunkowany wieloma czynnikami. Terapia przy pomocy Techniki Bowena ma na celu doprowadzenie organizmu do równowagi, zaburzonej na skutek zarówno nagłych (świeżych) urazów, ale także głęboko zakorzenionych dysfunkcji układu szkieletowo-mięśniowego jak i pozostałych układów.

Zabiegi Techniką Bowena oddziałują ogólnoustrojowo, inicjując różnorodne procesy jak:
– detoksykacja,
– usprawnienia działania układu pokarmowo-wydalniczego, moczowo-płciowego, hormonalnego, krwionośnego,
– likwidowanie stanów zapalnych,
– przywracanie właściwego napięcie mięśni, ścięgien i więzadeł.
Mają również wiele innych dobroczynnych skutków jak złagodzenie bólów i dolegliwości towarzyszących ciąży. Leczą lub łagodzą objawy astmy i alergii. Znakomite rezultaty odnotowuje się w przypadku rwy kulszowej, zapalenia barku, zwichnięć, skręceń i wiele innych. Metoda Bowena jest skuteczna zarówno w przypadku drobnych dolegliwości jak i w schorzeniach przewlekłych. Efektywność i bezpieczeństwo tej metody sprawia, że nie istnieją przeciwskazania do jej stosowania. Nie zaobserwowano również skutków ubocznych jej działania.

Jako, że organizm człowieka jest zintegrowaną całością, jedno niepozorne schorzenie może pociągać za sobą kolejne. Często ignorujemy przez lata bóle i dolegliwości, które określamy jako „do zniesienia”, a które są sygnałem, że nasze ciało nie radzi sobie na bieżąco z różnego rodzaju obciążeniami. Zachęcam aby nie bagatelizować nawet drobnych dolegliwości, gdyż zlikwidowanie ich zawczasu pozwoli utrzymać organizm dłużej zdrowym i silnym.

Poniżej przedstawiam listę schorzeń, w przypadku których Technika Bowena odznacza się wysoką skutecznością:

– bóle pleców o rozmaitym podłożu
– rwa kulszowa
– dyskopatia, skolioza
– schorzenia bioder, kolan, stóp, halluksy
– cieśń nadgarstka
– łokieć tenisisty
– schorzenia barku (w tym „zamrożony bark”)
– napięcie, niepokój, stres, ADHD, ADD, depresja
– zespół chronicznego zmęczenia
– schorzenia tarczycy (nadczynność, niedoczynność, Hashimoto, guzki)
– problemy ze stawem żuchwowo-skroniowym
– zwyrodnienia i zapalenia stawów (w tym RZS, ZZSK)
– bóle powstałe w wyniku przeciążenia lub nadwyrężenia
– fibromialgia, miastenia
– udary, MPD, Parkinson, SM
– problemy oddechowe (w tym astma, rozedma płuc) alergie, problemy z zatokami, infekcje dróg oddechowych
– obniżona odporność organizmu
– bezsenność
– bóle i zawroty głowy, migreny
– padaczka
– dysfunkcje narządów zmysłów
– problemy z organami rozrodczymi, miesiączkowaniem, menopauzą, prostatą
– niepłodność
– dolegliwości w czasie ciąży i okołoporodowe,
– problemy z laktacją, zastoje w piersiach
– kolki, wzdęcia, niestrawność u niemowląt
– schorzenia układu pokarmowo-wydalniczego: zgaga, refluks, wrzody, schorzenia pęcherzyka żółciowego, jelita grubego (w tym jelito drażliwe), biegunki, zaparcia, hemoroidy
– schorzenia układu krążenia: ciśnienie tętnicze, choroby serca, zatory limfatyczne, żylaki
– schorzenia układu moczowego: nerki, pęcherz, cewka moczowa, moczenie nocne u dzieci, nietrzymanie moczu u dorosłych.

Zapraszamy na nasze stoisko na Targach na zdrowie! , gdzie terapeuci Techniki Bowena zrzeszeni w Stowarzyszeniu Bowtech będą wykonywać bezpłatne zabiegi.

www.bowtechpolska.pl

Warto przeczytać

KILKA ZASAD RACJONALNEGO ŻYWIENIA

KILKA ZASAD RACJONALNEGO ŻYWIENIA

Czym właściwie jest pojęcie racjonalnego odżywania się? W dzisiejszych czasach jesteśmy zasypywani nadmiarem informacji dotyczących sposobów prawidłowego żywienia, pojawiają się coraz to nowsze diety cud różnorakie mody na ograniczanie…

czytaj dalej
ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

„Jesteś tym co jesz”- tak mówi znane powiedzenie i dużo jest w tym prawdy. To co jemy ma ogromy wpływ na nasze zdrowie. Nasze przyzwyczajenia żywieniowe nie zawsze odpowiadają potrzebom naszego organizmu. Najczęściej jemy szybko i „byle…

czytaj dalej
AKTYWNOŚĆ- NA ZDROWIE

AKTYWNOŚĆ- NA ZDROWIE

Regularna aktywność fizyczna – to kluczowy element dłuższego, zdrowszego, szczęśliwszego życia. Na pierwszy rzut oka kojarzy się przede wszystkim ze zrzucaniem zbędnych kilogramów, walką o szczupłą sylwetkę a w rzeczywistości daje nam…

czytaj dalej
JAKIE BADANIA RAZ DO ROKU?

JAKIE BADANIA RAZ DO ROKU?

Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne dla naszego zdrowia? Czy naprawdę warto je wykonywać? Nasz organizm to skomplikowana maszyna. Można zaryzykować nawet porównanie go do samochodu, który aby sprawnie działał potrzebuje…

czytaj dalej
WPŁYW RELAKSU NA ZDROWIE

WPŁYW RELAKSU NA ZDROWIE

Wewnętrzny spokój, pogoda ducha, łagodna euforia oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego, to stan jaki uzyskujemy podczas relaksowania się. Relaks jest jak wakacje dla duszy i ciała, pomaga powrócić do równowagi, pomaga naładować…

czytaj dalej