BLOG

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

„Jesteś tym co jesz”- tak mówi znane powiedzenie i dużo jest w tym prawdy.

To co jemy ma ogromy wpływ na nasze zdrowie. Nasze przyzwyczajenia żywieniowe nie zawsze odpowiadają potrzebom naszego organizmu. Najczęściej jemy szybko i „byle jak”. Nie zwracamy uwagi na wartości odżywcze, jakie nam są potrzebne do prawidłowego rozwoju. Jemy po prostu to, co lubimy. Ale czy to jest zdrowe?. Zdaniem żywieniowców, powinniśmy zwracać większą uwagę na to, co jemy. Żywić zdrowo powinniśmy się w każdym okresie życia. Tylko jak odnaleźć się w mnogości produktów dostępnych w sklepach? Jak rozróżnić co jest dla nas dobre a co szkodzi?

Na początek spróbujmy odpowiedzieć na pytanie czym właściwie powinna się charakteryzować zdrowa żywność?

Krótko mówiąc, prawdziwie zdrowa żywność to żywność naturalna, pozbawiona barwników i ulepszaczy. Produkty wytwarzane są w naturalnym i bezpiecznym środowisku, gdzie nie używa się nawozów sztucznych oraz syntetycznych środków ochrony roślin, antybiotyków, hormonów wzrostu ani genetycznie modyfikowanych organizmów.

Czym jest eko, bio, organic? A czym hasło Zdrowa żywność?

Często na sklepowej półce spotykamy na opakowaniach te napisy. Aby producent mógł nazwać swój produkt eko, bio czy organic, musi spełnić wiele warunków. Prawo Unijne mówi że głównym wymogiem jest produkcja żywności w 95% za pomocą metod naturalnych. Co to oznacza? Po pierwsze ziemia powinna być  niezanieczyszczona, czyli gospodarstwo  powinno być położone z daleka od fabryk, zakładów chemicznych czy ruchliwych ulic. Stosować powinno się tylko naturalny nawóz taki jak kompost i obornik, a więc dobrze, jeśli na eko farmie są hodowane też zwierzęta.

Jeśli chodzi o produkcję mięsa to powinno pochodzić ono  również od hodowanych w tradycyjny sposób zwierząt. Nie można ich karmić paszami przemysłowymi oraz stosować antybiotyków i hormonów. Znaczek eko, bio czy organic może być stosowany tylko na tych produktach które przestrzegają wyżej wymienionych procedur, które są ściśle kontrolowane przez Unię Europejską.

Znakiem potwierdzającym nadanie certyfikatu jest zielony listek z dwunastu gwiazdek i to on jest najistotniejszym znakiem którym powinniśmy się kierować jeśli chcemy mieć pewność że kupujemy produkt który jest wytworzony ekologicznie!

Co natomiast jeśli widzimy na opakowaniach hasło Zdrowa Żywność?

Podejdźmy do tego z rozsądkiem. Często takie hasła to tylko puste slogany mające przyciągnąć konsumenta. Wyrażenie zdrowy, bezpieczny, naturalny mają na celu przywołanie skojarzenia z czymś co dla nas jest dobre, lecz nie zawsze takie jest. Oczywiście istnieją wyjątki, nie każdy rolników, czasem faktycznie stosujący metody naturalne, zadaje sobie trud ubiegania się o certyfikat zielonego listka, także nie możemy wykluczyć i takich przypadków. Zatem miejmy to na uwadze i podchodźmy do zakupów z głową. Czytajmy etykiety! Jeśli kupujemy jajka, to warto sprawdzić, z jakiej pochodzą hodowli. Jeśli kupujesz ser, sprawdź, czy ser żółty powstał z mleka, czy jest to tylko produkt seropodobny, składający się z niezdrowych, utwardzonych tłuszczów. Sprawdzanie etykiet może na początku wydawać się męczące, ale szybko wchodzi w nawyk i daje dużo satysfakcji!

Warto przeczytać

KILKA ZASAD RACJONALNEGO ŻYWIENIA

KILKA ZASAD RACJONALNEGO ŻYWIENIA

Czym właściwie jest pojęcie racjonalnego odżywania się? W dzisiejszych czasach jesteśmy zasypywani nadmiarem informacji dotyczących sposobów prawidłowego żywienia, pojawiają się coraz to nowsze diety cud różnorakie mody na ograniczanie…

czytaj dalej
AKTYWNOŚĆ- NA ZDROWIE

AKTYWNOŚĆ- NA ZDROWIE

Regularna aktywność fizyczna – to kluczowy element dłuższego, zdrowszego, szczęśliwszego życia. Na pierwszy rzut oka kojarzy się przede wszystkim ze zrzucaniem zbędnych kilogramów, walką o szczupłą sylwetkę a w rzeczywistości daje nam…

czytaj dalej
JAKIE BADANIA RAZ DO ROKU?

JAKIE BADANIA RAZ DO ROKU?

Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne dla naszego zdrowia? Czy naprawdę warto je wykonywać? Nasz organizm to skomplikowana maszyna. Można zaryzykować nawet porównanie go do samochodu, który aby sprawnie działał potrzebuje…

czytaj dalej
WPŁYW RELAKSU NA ZDROWIE

WPŁYW RELAKSU NA ZDROWIE

Wewnętrzny spokój, pogoda ducha, łagodna euforia oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego, to stan jaki uzyskujemy podczas relaksowania się. Relaks jest jak wakacje dla duszy i ciała, pomaga powrócić do równowagi, pomaga naładować…

czytaj dalej