BLOG

WPŁYW RELAKSU NA ZDROWIE

Wewnętrzny spokój, pogoda ducha, łagodna euforia oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego, to stan jaki uzyskujemy podczas relaksowania się. Relaks jest jak wakacje dla duszy i ciała, pomaga powrócić do równowagi, pomaga naładować baterie przed kolejnymi życiowymi wyzwaniami.  Z punktu widzenia naukowego to po prostu zmniejszenie napięcia somatopsychicznego. W dzisiejszych czasach szczególnie mocno jesteśmy narażeni na stres i mimo że jest to nieodłączny element życia, trwający trwale może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Jak zatem skutecznie radzić sobie ze stresem, jak nauczyć się odpoczywać i relaksować tak aby nasz organizm i psychika mogły się naprawdę zregenerować?

Aktywność fizyczna

Jeśli wykonujemy pracę siedzącą, nasz dzień to głównie praca przed komputerem za biurkiem, to  najefektywniejszy relaks raczej osiągniemy poprzez bycie w ruchu w więc nasz odpoczynek powinien przybrać formę aktywną.  Oczywiście nie każdy z nas musi być mistrzem sportu, należy zastanowić się co lubimy, co nam może sprawić radość i wybrać aktywność zgodną ze swoim temperamentem i zainteresowaniami. Może to być intensywny jogging lecz także coś spokojniejszego jak na przykład Yoga czy spacer. Aktywnie spędzony czas po pracy, może poprawić kondycję i oczywiście samopoczucie – wrasta też zadowolenie z siebie, że zrobiło coś pozytywnego dla swojego zdrowia i szczupłej sylwetki.

Masaż

Masaż to forma oddziaływania na nastrój, która wykorzystuje bodźce mechaniczne. Celem masażu jest zmniejszenie napięcia mięśniowo – nerwowego i psychicznego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia. Jeżeli źródłem napięcia mięśni jest długotrwały stres, można go usunąć, stosując delikatne, spokojne, rytmiczne i powolne techniki masażu. Wywołują one rozluźnienie i sprawiają, że czujemy się odprężeni dzięki podniesieniu poziomu endorfin w organizmie. Jeśli z jakiś powodów nie możemy sobie pozwolić na korzystanie z tej usługi, możemy samodzielnie wykonywać automasaż. Wskazówki jak go wykonać znajdziemy w sieci. Świetnie sprawdza się również masowanie stóp czy innych części ciała poprzez rozmaite rollery dostępne na rynku, którymi możemy wykonać sobie masaż sami w domowym zaciszu.

Aromatyczna kąpiel

Nie ma nic lepszego po ciężkim dniu jak relaksująca kąpiel. Ciepła woda, piękne zapachy, doskonałe kosmetyki i prawdziwa uczta dla ciała i zmysłów. W swojej łazience możesz sobie urządzić  domowe spa. Zadbaj najlepiej aby nikt z domowników ci nie przeszkadzał. Przygotuj świece zapachowe, olejki, peeling i ciesz się relaksem nawet przez godzinę.  Nałóż na ciało peeling, na twarz maseczkę a na oczy płatki kolagenowe. Leż i delektuj się spokojem i ciepłą wodą.  Po wyjściu z kąpieli nasmaruj ciało oliwką.

Medytacja

Medytacja jako forma relaksu znana jest od wieków. Są różne jej metody, jednak wszystkie  prowadzą do  osiągnięcia wewnętrznego stanu spokoju, rozluźnienia oraz  obniżenia stresu. Nawet jeśli nie jesteś fachowcem w tej dziedzinie, możesz nauczyć się prostych sposobów medytacji medytacji. Potrzebujesz jedynie ok 15 minut tylko dla siebie. Usiądź wygodnie, weź kilka spokojnych wdechów, i zacznij od  skupienia swojej uwagi w pierwszej kolejności na swoich palcach u stóp. Spróbuj  bardzo powoli i spokojnie rozluźnić je jakby swoją świadomością. Pomału przenoś  uwagę na stopy, łydki, uda, przechodząc myślami aż do czubka głowy. Każdą część ciała spróbuj rozluźnić w swojej wyobraźni, powtarzaj w myślach: relaks, rozluźnienie. Z początku może to być trochę trudne a twoja uwaga może być rozproszona, jednak po kilku razach będzie ci coraz łatwej utrzymać koncentrację a efekt może być zaskakujący.

Słuchanie muzyki

Słuchanie muzyki to kolejny doskonały sposób na relaksację, odprężenie i uwolnienie umysłu od gonitwy myśli. Istnieje wiele badań wskazujących na bezpośredni i wyraźny wpływ muzyki na nasz stan wewnętrzny. Muzyka może wywoływać najróżniejsze emocje. Może budzić nas do życia, motywować ale także odprężać uspokajać, istnieją  nawet specjalne sposoby leczenia poprzez terapię właśnie muzyką!

Oczywiście każdy ma swój gust muzyczny, preferuje różne gatunki i jest to oczywiście sprawa indywidualna. My natomiast w celu rozluźnienia, ukojenia stresu gorąco polecamy muzykę tzw. Relaksacyjną, dostępną do darmowego słuchania chociażby w sieci na kanałach Youtube.

Zbadano, że kiedy jesteśmy zrelaksowani, podejmujemy lepsze dla nas decyzje. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy mniej impulsywni, a nasze widzenie rzeczywistości ma lepszą ostrość. Dbajmy zatem o swój relaks bo ma to ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie na co dzień!

Warto przeczytać

KILKA ZASAD RACJONALNEGO ŻYWIENIA

KILKA ZASAD RACJONALNEGO ŻYWIENIA

Czym właściwie jest pojęcie racjonalnego odżywania się? W dzisiejszych czasach jesteśmy zasypywani nadmiarem informacji dotyczących sposobów prawidłowego żywienia, pojawiają się coraz to nowsze diety cud różnorakie mody na ograniczanie…

czytaj dalej
ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

„Jesteś tym co jesz”- tak mówi znane powiedzenie i dużo jest w tym prawdy. To co jemy ma ogromy wpływ na nasze zdrowie. Nasze przyzwyczajenia żywieniowe nie zawsze odpowiadają potrzebom naszego organizmu. Najczęściej jemy szybko i „byle…

czytaj dalej
AKTYWNOŚĆ- NA ZDROWIE

AKTYWNOŚĆ- NA ZDROWIE

Regularna aktywność fizyczna – to kluczowy element dłuższego, zdrowszego, szczęśliwszego życia. Na pierwszy rzut oka kojarzy się przede wszystkim ze zrzucaniem zbędnych kilogramów, walką o szczupłą sylwetkę a w rzeczywistości daje nam…

czytaj dalej
JAKIE BADANIA RAZ DO ROKU?

JAKIE BADANIA RAZ DO ROKU?

Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne dla naszego zdrowia? Czy naprawdę warto je wykonywać? Nasz organizm to skomplikowana maszyna. Można zaryzykować nawet porównanie go do samochodu, który aby sprawnie działał potrzebuje…

czytaj dalej